Медицина в Польщі для українців

Медицина в Польщі для українців

Польща прихистила мільйони українців, яких війна змусила залишити свої рідні оселі. Вони отримали можливість почати нове життя: влаштуватися на роботу, записати дітей до шкіл і дитячих садочків, користуватися всіма соціальними благами. Передбачена навіть безкоштовна медична допомога для українців. Біженці вимушені адаптуватися до життєвих умов, у які вони потрапили: вчити мову, розбиратися з умовами роботи польських банків, податками, штрафами та способами здійснення грошових переказів в Україну.

З’ясуймо обставини й умови, за яких лікарні в Польщі для українців надають свої послуги, як викликати швидку допомогу та потрапити на зустріч зі сімейним лікарем.

Медицина в Польщі: страхова модель фінансування в дії

Тридцять років тому польська й українська медичні системи були приблизно на однаковому (а точніше – в занедбаному) стані. Але наші сусіди раніше та ретельніше взялися за виправлення ситуації. Наслідком проведеної медичної реформи є страхова медицина. Кожен, хто мешкає в Польщі, сплачує страхові внески до Національного фонду охорони здоров’я (НФЗ) та може розраховувати на отримання безоплатної медичної допомоги у випадку травми чи хвороби. Наразі діє закон, згідно з яким медицина в Польщі для біженців з України також доступна, але є деякі організаційні відмінності.

За офіційно працевлаштованих співробітників страховку сплачує роботодавець. Вона становить приблизно 9% від заробітної плати. Приватні підприємці переказують внески самостійно. Дія страховки поширюється на дітей, батьків, дружину чи чоловіка, бабусь і дідусів – усіх, з ким проживає платник внесків і хто не має своєї страховки.

Право на безкоштовне лікування в Польщі мають:

  • діти до 18 років;
  • люди з інвалідністю;
  • люди похилого віку;
  • вагітні жінки.

Якщо особа (поляк чи іноземець) не має договору страхування, вона може звертатися до лікарень, але їй всі отримані послуги доведеться оплатити. Іноді пацієнту доводиться звертатися за фінансовою допомогою до знайомих, і ті переказують йому кошти. У такому випадку у пригоді стане сучасний сервіс для визначення оптимального способу пересилання коштів. Якщо йдеться про транскордонні перекази, Profee, за відгуками користувачів, пропонує оперативність і надійність на вигідних умовах. Якщо ж у місцевих мешканців чи у вимушених переселенців виникає потреба проведення якихось валютних операцій, на сайті remitadvise.com завжди можна дізнатися актуальний курс.

Лікування в Польщі: приватні заклади охорони здоров’я

Загалом, медицина в Польщі – це сукупність послуг державних і приватних медичних закладів. Страховка поширюється на послуги приватних медустанов, що уклали договір з НФЗ.

Багато приватних медичних закладів пропонують придбати своєрідний абонемент. За зазначену в договорі суму пацієнт отримує певний обсяг послуг і лікування. В Польщі ціни на подібні абонементи можна дізнатися в приватних страхових компаніях, котрі співпрацюють з надавачами таких послуг.

Екстрена допомога, або як визвати швидку в Польщі?

Екстрену медичну службу можна викликати за польським номером 999 або зателефонувавши з мобільного на 112 (загальний безплатний номер в Євросоюзі й Україні). Диспетчер поставить кілька запитань і визначить, чекати швидку чи звертатися у пункт невідкладної медичної допомоги. Або ж пояснить, що зробити, щоб у домашніх умовах полегшити стан людини. Диспетчери польських служб найчастіше володіють англійською, українською, німецькою. Якщо виклик приймає людина, яка не розуміє мови, вона переключить вас на підрозділ, де точно є співробітник, з яким вдасться порозумітися. Медики докладуть усіх зусиль, аби потерпілий якомога швидше міг отримати лікування.

Ситуації, в яких пацієнти потребують невідкладної допомоги:

  • отруєння;
  • гострий біль у попереку чи черевній порожнині;
  • судоми;
  • зомління;
  • гострий психічний розлад;
  • несподіваний біль у груднині чи порушення серцевого ритму.

Ще до того, як визвати швидку в Польщі, варто проаналізувати обставини: якщо приїде бригада екстреної допомоги та виявиться, що причини недостатньо поважні, доведеться сплатити чималий штраф.

Той, хто викликає швидку, має відповідати на запитання диспетчера та повідомити:

  1. Точну адресу: воєводство, місто, назву вулиці та номер будинку, а також особливості під’їзду та загальні орієнтири (назвати об’єкти, які поруч).
  2. Ситуацію, яка стала причиною виклику.
  3. Інформацію про того (тих), хто потребує допомоги та про себе.

Треба пам’ятати, що екстрена медицина в Польщі має важливе правило: першим розмову припиняє диспетчер. Після слів «Виклик прийнято» він перериває зв’язок.

Для тих, хто має медичну страховку, послуги бригади екстреної допомоги безплатні. Незастрахованим після проведення всіх необхідних процедур виставляють рахунок за лікування. В Польщі ціни на послуги SOR (невідкладної допомоги) в такому випадку залежать від воєводства й обставин їх надання.

Екстрена медицина для українців в Польщі: чи доведеться платити за SOR?

Стосовно громадян України, які потребують тимчасового захисту, в Євросоюзі прийняті й адаптовані у відповідних європейських країнах спеціальні закони. Згідно з одним із них, у Польській Республіці кожен український біженець має право оформити так званий статус UKR. Медицина для українців в Польщі, які отримали цей статус, безплатна. Тобто навіть у випадку, коли немає страховки, безкоштовна медична допомога для українців надається.

Якщо виникла потреба викликати швидку для переселенця, оплачувати медичні послуги не треба: екстрена медицина для українців в Польщі також безплатна. Але за виклик без поважних підстав штраф доведеться платити на загальних умовах.

Особливості роботи польських закладів охорони здоров’я та медицина для українців в Польщі

Усі польські медичні установи можна умовно поділити на 6 рівнів: онко- та пульмонологічні, загальні медичні заклади, педіатричні, обласні, надрайонні та районні лікарні. У таблиці зібрані ті, до яких можна за потреби звертатися без направлення:

Установа Режим роботи
Лікарні первинної медичної допомоги Будні дні з 8:00 до 18:00.
Нічна та святкова медична допомога Вихідні та святкові дні – цілодобово. У робочі дні з 18:00 до 8:00.
Відділення невідкладної допомоги: медпрацівники виконують потрібні дії на місці виклику та залежно від ситуації вирішують, чи потрібне подальше транспортування до найближчого відділення Цілодобово, але винятково в екстрених випадках.

Сучасна апаратура, постійне впровадження інновацій, мотивовані високою заробітною платою медичні працівники – такі особливості мають державні лікарні в Польщі. Для українців, які проживають на території країни постійно та сплачують страхові внески (не біженців), передбачена можливість звертатися до них. Але краще не чекати, коли виникнуть проблеми зі здоров’ям, і завчасно підписати декларацію зі сімейним лікарем (процедура схожа на ту, яка відбувається в Україні).

Є три способи визначити, які є вільні для укладення договору сімейні лікарі для українців в Польщі:

  • Особисто прийти до найближчого районного медичного закладу. У багатьох з них є волонтери чи співробітники, які володіють українською та допоможуть владнати всі формальності.
  • Скористатися спеціальним сервісом pacjent.gov.pl і зробити вибір онлайн. Перевага цього способу полягає в тому, що можна ознайомитися з відгуками інших пацієнтів про діяльність того чи іншого сімейника.
  • Зателефонувати за номером 800 190 590. Оператор, який володіє українською мовою, допоможе вибрати медичну установу неподалік місця проживання та лікаря, з яким можна укласти договір.

Незалежно від того, який спосіб вибрано, для укладення декларації потрібно:

  • вказати поштовий індекс та адресу проживання;
  • внести дані закордонного паспорта чи іншого документа, який посвідчує особу, та номер PESEL (якщо є).

Заповнення анкети та підписання декларації є запорукою того, що медицина для українців в Польщі стає офіційно доступною. Відтепер для того, щоб записатися на прийом до свого лікаря POZ (це ще одна назва сімейного), треба зателефонувати до лікарні й уточнити, які години вільні в його графіку.

Є фахівці, до яких можна звернутися без направлення. Це:

Для візиту до інших фахівців та для здавання аналізів потрібен спеціальний документ від лікаря первинного контакту.

Лікарні в Польщі для українців: як змінити сімейного лікаря?

Іноді пацієнту не вдається порозумітися зі своїм сімейником. Саме для таких ситуацій передбачена можливість його змінити. Зробити це безоплатно можна двічі протягом року. За підписання наступних декларацій доведеться заплатити визначену законом суму.

Особи, які змінили місце проживання, мають право безплатно перезаключити угоду з новим фахівцем найближчої районної лікарні (навіть коли це буде третій раз на рік). Якщо медичний заклад, у якому особа перебувала на обліку, закрився, за укладення декларації в іншій установі платити також не доведеться.

Особливості візитів до лікарні в Польщі для українців, які тимчасово перебувають на її території

Уже йшлося про те, що діє страхова медицина в Польщі. Для біженців на законодавчому рівні визначено можливість безоплатного отримання медичних послуг. Але є одна особливість: вони не можуть значитися у списках первинної меддопомоги, оскільки місце їх проживання не є постійним. Тому володарям статусу UKR доводиться для кожного візиту до сімейного підписувати декларацію. Так, це не дуже зручно. Але у всьому іншому – консультації профільних фахівців, доступ до обстежень та аналізів за наявності хронічних захворювань, право отримувати препарати, вартість яких повністю чи частково відшкодовує держава, – можливості біженців і місцевих мешканців, які мають страховку, збігаються.

Медицина в Польщі

Перелік послуг, які надають сімейні лікарі для українців в Польщі

При вході до деяких медзакладів є табличка NFZ. Це означає, що вони фінансуються Національним фондом охорони здоров’я. Тож їхніми послугами можуть користуватися й ті, хто регулярно сплачує страхові внески, й переселенці з України.

Сімейні лікарі для українців в Польщі під час візиту надають такі послуги:

  • проводять первинний огляд стану здоров’я;
  • виписують лікарняні та рецепти на ліки;
  • направляють на базові обстеження із затвердженого переліку – аналізи крові, сечі, калу, УЗО, рентген, електрокардіограму й інші (направляти на проведення складніших діагностик, як-от магнітно-резонансну чи комп’ютерну томографію, мають право винятково профільні фахівці);
  • виписують направлення на проходження деяких процедур;
  • консультують щодо отримання обов’язкових щеплень.

Якщо в сімейного лікаря зареєстровано багато пацієнтів, хворий не завжди може чекати кілька днів до найближчого «вікна» в його графіку. У такому випадку доведеться звернутися до приватної клініки й оплатити консультацію.

Про автора: Дмитро Коваленко

Dmytro

Як фінансовий експерт, я понад 10 років вивчаю ринок міжнародних грошових переказів та курси валют. Отримав освіту на факультеті міжнародної економіки Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана, де заклав міцну базу знань у сфері фінансів та міжнародної торгівлі. Моя мета — допомогти вам розібратися в складних питаннях, щоб ви могли обрати найбільш вигідні та надійні варіанти для грошових переказів.