Освіта в Польщі: особливості навчання в Польщі для українців

навчання в Польщі для українців

Чому останнім часом багатьох молодих українців (і не тільки) цікавить освіта в Польщі? Найперша причина полягає в тому, що навчальний процес у польських закладах вищої освіти організований відповідно до міжнародних стандартів і норм. Контроль за ними здійснює спеціальний акредитаційний комітет. Відтак дипломи, отримані після навчання в Польщі, дійсні в усіх країнах не лише Євросоюзу, а й світу. Для українських студентів важливо також те, що в Польщі немає повітряних тривог і не доводиться зупиняти заняття, щоб спуститися в укриття. Тому продуктивність кожної навчальної години становить 100%.

З’ясуймо, які особливості має освіта в Польщі, чи є безкоштовні програми для українців і які напрямки можна вибрати для вивчення в тамтешніх вузах.

Переваги та недоліки навчання в Польщі для українців

Якщо ви цікавитеся, як поступити в університет у європейській країні, треба зважити всі аргументи «за» та «проти», дізнатися приблизну суму щомісячних витрат на проживання в ній, визначити, чи є вигідні та доступні маршрути сполученням рідне місто – вибраний університет. Також заздалегідь треба вивчити особливості надання медичних послуг, щоб у випадку хвороби студент знав, куди звертатися за допомогою.

Беззаперечні переваги навчання за кордоном:

  1. Високий рівень освіти. Навчальний процес спрямований не лише на отримання знань, а й обов’язково на їх використання на практиці – це те, чим передусім відрізняється навчання в Польщі від українського.
  2. Можливість отримати диплом міжнародного зразка та знайти високооплачувану роботу, наприклад, у Європі.
  3. Якщо є потреба та бажання, офіційно можна поєднувати навчання та підробіток. Студенти вибирають місця з погодинною оплатою, непогано заробляють і навіть час від часу пересилають гроші з Польщі в Україну.

Для випускників польських університетів діють особливі умови отримання права на постійне проживання. Для багатьох це теж є важливою перевагою навчання в Польщі.

Звісно, є й певні ризики та недоліки, пов’язані зі вступом до польських закладів освіти, зокрема:

  1. Висока вартість здобування деяких спеціальностей (хоча є й безкоштовне навчання для українців).
  2. Складнощі з оформленням потрібних документів та адаптацією до нових умов.
  3. Мовний бар’єр – аби сприймати складну інформацію та підтримувати діалоги на наукові теми, треба досконало володіти мовою. Щоправда, є факультети, на яких заняття проходять англійською, але вартість навчання на них вища.

Аби не платити зайві комісії під час оплати житла чи навчальних курсів, варто скористатися сервісом Remitadvise. З ним зручно порівнювати умови переказів, які пропонують різні платіжні системи. Наразі найбільше схвальних відгуків має Profee – платформа для надійних і вигідних валютних переказів.

Якщо переваги на тлі недоліків вагоміші, тоді варто чимраніше ознайомитися з особливостями навчання в Польщі та вступу до її вишів, шукати мовні курси та починати відкладати гроші.

Навчання в Польщі для українців: вибір закладу вищої освіти

Де українському школяреві, який прагне вступити до університету в Польщі, знайти перелік потрібних навчальних закладів? Портал Perspektywy.pl створено спеціально для розв’язання цього питання. Користуватися ним просто: спочатку в окремих рядках треба вказати воєводство, бажаний напрямок і режим навчання (стаціонар, вечірній, неповний день, дистанційний). Тоді система запропонує перелік університетів, які відповідають вказаним параметрам.

Типи ВНЗ, доступні для вибору:

  • педагогічні;
  • сільськогосподарські;
  • медичні;
  • педагогічні;
  • художні;
  • теологічні;
  • військові;
  • економічні й інші.

Наразі є багато компаній, що за певну плату пропонують супровід у вступі. Вони допомагають вибрати заклад, консультують щодо того, як вступити до нього, пояснюють, чи передбачені стипендії та безкоштовне навчання для українців. Подібні сервіси розв’язують і питання з житлом.

Чи можливе навчання в Польщі українською мовою?

Освіта в Польщі цікавить багатьох українських учнів і їхніх батьків. Вона відкриває багато можливостей. Наприклад, ті, хто її здобувають, отримують навчальну візу категорії D, з якою можна подорожувати країнами шенген-зони. Також приваблює можливість у майбутньому проходити практику та стажування за різними студентськими програмами в інших європейських країнах.

Але не всі охочі вступити до університету досконало володіють мовою. В адміністраціях багатьох вузів це чудово розуміють, тому організовують:

  • Навчання в Польщі українською мовою в першому семестрі чи протягом першого року з одночасним інтенсивним вивченням польської – така пропозиція діє, до прикладу, в приватних університетах WSB Merito. Вони є в 11 польських містах.
  • Курси польської для тих, хто готовий почати опановувати програму вишу наступного навчального року.

Проте в більшості випадків для вступу на навчання в Польщі для українців діє вимога: надати сертифікат про володіння польської принаймні на рівні B1. Студенти, які вступили на факультет з англійською мовою викладання, мають знати англійську на рівні, не нижчому ніж B2.

Безкоштовне навчання для українців: заклади середньої та вищої освіти

Опанування престижної спеціальності в ВНЗ Польщі коштує значно дешевше, ніж в інших країнах Європи. В більшості установ для здобуття середньої освіти навчання взагалі безкоштовне.

Польський атестат про середню освіту як обов’язкова умова для вступу до вишу

Випускники 9-х класів українських шкіл мають право навчатися безкоштовно в польських державних навчальних закладах для здобування середньої освіти:

  • загальноосвітніх ліцеях – установах зі спеціалізованими класами, в яких учнів готують до вступу до вищих закладів освіти;
  • технікумах – навчання триваліше, ніж у ліцеї, але, крім знань і можливості вступу до ВНЗ за спрощеною схемою, тут можна здобути ще й професію.

Для вступу до більшості з них навіть не треба надавати бали з основних дисциплін. Хоча в деяких ліцеях і технікумах є все-таки конкурсний відбір і співбесіди польською мовою. У всіх закладах середньої освіти навчання відбувається польською мовою, тому українські абітурієнти мають володіти нею принаймні на рівні А2.

Досвід професійних викладачів, цікаві навчальні курси, багата матеріально-технічна база, бібліотеки – обов’язкові складові навчання в закладах середньої освіти.

Учні з України можуть розраховувати на харчування, такий же доступ до медичних послуг, як і для польських однокурсників, проживання в комфортних гуртожитках. Вихователі постійно наглядають за ними та намагаються організовувати цікаве дозвілля.

Життя студентів-іноземців неможливе без грошових переказів: батьки пересилають їм кошти на побутові витрати, проїзд, придбання методичних матеріалів, подорожі. Випускники ліцеїв і технікумів, яких цікавить вища освіта в Польщі, складають іспит, подібний до українського НМТ.

Вища освіта в Польщі: мережа державних і приватних закладів

У сусідній країні успішно надають якісні освітні послуги понад 400 університетів, інститутів, академій і вищих шкіл різних форм власності. На всі ВНЗ поширюється дія Закону про вищу освіту, тому навчання в них відбувається на одному рівні. Основні відмінності між різними типами ВНЗ ілюструє таблиця:

Заклад вищої освіти Особливість діяльності
Технічний університет Студенти вивчають дисципліни та можуть захищати наукові роботи на отримання ступеня доктора наук за 8-10 напрямками, 6 з яких – технічні.
Політехніка Є можливість захистити докторську з 6 (у деяких і більше) дисциплін, 80% з яких – технічного спрямування.
Вища школа Присуджує лише ступінь бакалавра та магістра.
Академія Здобувачі освіти можуть захистити докторську з 2 спеціальностей.
Класичний ВНЗ Надає наукові ступені щонайменше за 12 дисциплінами, принаймні 2 з яких – гуманітарні.

Варто зазначити, що рівень вимог високий для вступу як до приватних, так і до державних вищих навчальних закладів. Однаково престижними вважаються і дипломи, які отримують їхні випускники.

Терміни проведення й особливості перебігу вступних кампаній у всіх вузах різні. Але є перелік основних документів, які має надати кожен абітурієнт незалежно від вибраного навчального закладу:

  • анкета вступника;
  • ксерокопії свідоцтва про народження, внутрішнього та закордонного паспортів;
  • оригінали атестата про середню освіту та додатку до нього;
  • медична довідка для вступу до вузів;
  • сертифікати про рівень володіння польською чи/та англійською відповідно до вибраної мови навчання (у деяких закладах їх не вимагають).

До цього комплекту треба додати паперові та в електронному вигляді фотографії. Їх формат варто уточнити у представника закладу.

Тривалість навчання залежить від вишу та спеціальності. Зазвичай триває від 2 до 5 років.

Безкоштовне навчання в Польщі

Бюджетні місця є лише в державних вузах. Доступні вони громадянам Польщі та тим, хто має Карту Поляка. Власникам останнього документа приватні заклади іноді пропонують знижку 30%. Вимушені переселенці з України, які оформили статус UKR, також на загальних підставах можуть претендувати на безкоштовне навчання в Польщі на спеціальності з польською мовою викладання.

Сам статус UKR не гарантує вступу до університету чи академії. Треба ще пройти відбір на рівні з іншими кандидатами. У деяких інститутах це, наприклад, співбесіда на визначення рівня польської мови й аналіз результатів НМТ.

Безкоштовні програми для українців: міф чи реальність?

Деякі польські виші (державні та приватні) щороку пропонують певну кількість місць для студентів з інших країн (Гданський державний університет, Варшавська політехніка, Університет Марії Кюрі-Склодовської). У багатьох майбутніх студентів виникає логічне запитання, як поступити в університет і потрапити на таку програму. Щоб отримати навчальне місце, треба починати готуватися за кілька років: вчити мову та поглиблено вивчати фахові дисципліни.

Не завжди талановитим і здібним молодим людям вдається вступити на бюджет, тому їм доводиться платити за навчання. Але є кілька способів покращити своє фінансове становище:

  • спробувати подати свою кандидатуру на отримання стипендії, яку пропонує академія чи університет;
  • зареєструватися на участь в одній з урядових або міжнародних програм з надання студентських стипендій.

Загалом є чимало можливостей для навчання української молоді в польських освітніх закладах різних рівнів акредитації. Ґрунтовні академічні знання, володіння мовою та усвідомлення своїх прагнень і бажань – основні умови успішного навчання в Польщі.

Про автора: Дмитро Коваленко

Dmytro

Як фінансовий експерт, я понад 10 років вивчаю ринок міжнародних грошових переказів та курси валют. Отримав освіту на факультеті міжнародної економіки Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана, де заклав міцну базу знань у сфері фінансів та міжнародної торгівлі. Моя мета — допомогти вам розібратися в складних питаннях, щоб ви могли обрати найбільш вигідні та надійні варіанти для грошових переказів.