Скільки коштує життя в Польщі в 2024 році?

Скільки коштує життя в Польщі в 2024

Познань, Катовіце, Ополе – ці міста визнані найкомфортнішими для проживання: вони можуть похвалитися чистим повітрям, доступними цінами на товари та послуги, високими зарплатами. Тому в Україні є багато охочих утекти від війни та стати мешканцями цих чи інших не менш затишних польських міст. Але зміна країни – крок мегаважливий і надвідповідальний. Спочатку треба оцінити, скільки потрібно грошей, щоб прожити місяць в Польщі. Для цього треба проаналізувати ціни в польських супермаркетах, майбутні витрати на навчання та лікування. Також важливі ціни на пальне в Польщі й інші енергоносії – вони впливають на транспортні витрати, вартість харчових і промислових продуктів.

Оренда житла в Польщі: ціни та де його можна знайти?

Якщо є заощадження, оптимальним розв’язанням житлового питання є купівля власного житла. Але експерти звітують, що ціни в Польщі на нерухомість зростають. Стрімке підвищення спостерігалося наприкінці 2023 року (на 6-10%), наразі приріст спокійніший і складає 3-7%. Найбільше здорожчали компактні однокімнатні квартири. У Варшаві вартість квадратного метра такого житла становить майже 16 тис. злотих. Рік тому цей показник був на рівні 12 тис.

Експатам, які ще не визначилися з місцем проживання, доводиться розв’язувати низку інших проблем: вивчати місцевість і ціни в польських супермаркетах, шукати роботу й оптимальні маршрути до неї, отримувати та відправляти міжнародні грошові перекази. Вибір відповідних платіжних систем і сервісів великий: Profee, Wise (назва до 2021 року – TransferWise), Western Union, PaySend. Але надійно відправити кошти з мінімальною комісією так, що вони вже за кілька хвилин будуть в отримувача, можна лише зі сервісом Profee. На платформі незалежних відгуків trustpilot.com є багато коментарів, які це підтверджують.

Пошук житла: через рієлторів або самостійно

Якщо кількох десятків тисяч євро на придбання власної нерухомості чи рідної польської тітоньки, яка залишила в спадок квартиру, немає, тоді залишається один варіант – оренда житла в Польщі. Ціни, як і в інших країнах, залежать від:

  • населеного пункту – у столиці та великих містах орендна плата вища;
  • віддаленості від центру;
  • площі та стану ремонту;
  • виду житла: оренда квартир зазвичай обходиться дешевше;
  • кількості мешканців і наявності домашніх тварин.

До питання вибору житла гостям країни варто поставитися дуже серйозно. Його розташування та загальний вигляд матимуть значний вплив на якість життя.

Якщо будинок віддалений від основних пунктів, куди доведеться часто й регулярно їздити, значну частину життя доведеться перебувати в дорозі та ще й витрачати чималі гроші на транспорт. Можна придбати машину чи взяти її в кредит (ціни на авто в Польщі помірні, але ж нерозумно витрачати на нього останні заощадження – попереду ще багато витрат, пов’язаних з переїздом). Часу на дорогу на власному автомобілі витрачатиметься менше. Але виникає наступна проблема: ціни на пальне в Польщі солідні, тож відповідно зростуть витрати на проїзд.

Якщо винайняти квартиру в неблагонадійному районі, перманентних хвилювань за себе та дітей не уникнути. Тому вибирати житло треба ретельно та без емоцій. Оптимально звернутися до послуг рієлтора. Щоправда, за них доведеться немало заплатити.

Можна знайти житло й самотужки. Ось кілька способів:

  • Через Інтернет на спеціальних сайтах типу olx.pl чи otodom.pl. Скористайтеся фільтрами та вкажіть місто, район, наявність меблів, поверх та інші принципово важливі параметри.
  • Через групи в соцмережах. У кожному польському місті є спільнота, в якій виставляють оголошення про продаж та оренду квартир, будинків, кімнат і промислових об’єктів. Варто в пошуку ввести польською мовою «оренда квартири» та назву міста.
  • За допомогою міжнародних сервісів типу Booking.

Треба пам’ятати, що перший платіж господарям буде більший, ніж щомісячний – певна сума буде заставою на випадок псування квартирного начиння.

У таблиці вказані актуальні середні ціни в Польщі за винаймання квартир різної площі в деяких містах:

Місто Квартира площею 40 кв. м (у злотих) Квартира площею 60 кв. м (у злотих) Квартира площею до 90 кв. м (у злотих)
Варшава 3 тис. 3,8 тис. 5,1 тис.
Вроцлав 2,4 тис. 2,9 тис. 3,9 тис.
Щецин 2 тис. 2,6 тис. 3,4 тис.
Познань 2 тис. 2,5 тис. 3,3 тис.
Бидгощ 1,6 тис. 2 тис. 2,7 тис.

Багатьом нерезидентам доводиться оплачувати комунальні послуги за житло, яке залишилося на батьківщині. За допомогою спеціального сервісу remitadvise.com можна вибрати найвигіднішу платформу для транскордонних переказів.

Навчання в Польщі: ціни, обов’язки та можливості

Які будуть витрати на освіту в сім’ях, де є діти різного віку? Розгляньмо послідовно кожну ланку системи польської освіти:

  1. Дошкільні навчальні заклади. Приймають діток від 2,5 (найчастіше з 3) років до 6. Ціни в Польщі за місяць відвідування приватного садочка лежать у межах 300-700 злотих. У державному батьки оплачують лише харчування та «наднормові» години перебування в групі. Загалом це приблизно 200 злотих на місяць. Відвідування садочка не є обов’язковим, а от «зерувку» – групу для шестирічок, в якій відбуваються заняття з підготовки до школи, – мають пройти всі.
  2. Початкова школа. Триває 8 років (початкові класи та середня школа I рівня). Закон «Про систему освіти» визначає так званий «шкільний обов’язок», за яким школу мають відвідувати всі діти до 18 років. За його недотримання передбачена адміністративна відповідальність. Навчання в державних школах безплатне. Батьки відшкодовують вартість обідів (це немала сума, оскільки ціни на продукти в Польщі вищі, ніж в Україні). У деяких школах є пільги на оплату харчування дітей з України. Іноді за умови надання певних довідок воно взагалі безоплатне. Також батьки здають гроші на деякі розхідні матеріали й екскурсії.
  3. Середня школа II рівня. Навчання в державних гімназіях, ліцеях, художніх школах безплатне.
  4. Вища освіта. На багатьох факультетах університетів, політехнік, колегіумів, вищих шкіл навчатися безплатно мають право лише громадяни Польщі та власники Карти Поляка. У приватних закладах вищої освіти, звісно, платне навчання. В Польщі ціни на нього залежать ще й від мови навчання. Якщо викладання навчального матеріалу відбувається польською мовою, мінімальна вартість 820 € на рік, якщо англійською – від 1 200 €.

Навіть якщо дитина здобуває освіту в державному освітньому закладі та за неї не потрібно платити, батькам все одно доводиться чимало витрачати на походи до кінотеатрів, екіпірування для походів чи екскурсій, заняття в художніх гуртках або музичних класах. З огляду на ціни на продукти в Польщі, послуги аніматорів і навколосвяткові аксесуари, організувати свято для однокласників теж стане в копієчку.

Лікування в Польщі: ціни на основні медичні послуги

І поляки, й іноземці щомісяця сплачують страхові внески до Національного фонду охорони здоров’я. У випадку хвороби чи нещасного випадку вони не платитимуть за отримане лікування та медичну допомогу. Страхова модель фінансування медицини передбачає такі безплатні послуги:

  • виклик «швидкої» та надання потрібної допомоги;
  • послуги сімейних лікарів і профільних фахівців;
  • різні процедури;
  • пологи та ведення вагітності;
  • деякі стоматологічні процедури;
  • різні види діагностик та аналізи;
  • психологічну допомогу;
  • амбулаторне лікування.

Біженці з України, які отримали статус UKR, можуть розраховувати на такий самий обсяг безплатних медичних послуг, як і власники страховок. Надають їх винятково медустанови, які фінансує Національний фонд охорони здоров’я. На вході до них є табличка з літерами NFZ.

Одним з недоліків такої системи є те, що своєї черги до лікаря доводиться чекати кілька днів, а до вузькопрофільних фахівців – навіть тижнів. Коли страва термінова, доводиться звертатися до приватних медичних закладів за лікуванням. В Польщі ціни на їхні послуги не завжди доступні для пересічних громадян, тому більшість вимушена чекати запланованого візиту до лікарні NFZ.

Ціни в Польщі на деякі медичні послуги:

  • консультація лікаря – 290-340 злотих (вузькопрофільного – ще дорожча);
  • один з базових аналізів – щонайменше 100 злотих;
  • УЗД – в середньому 95 $;
  • МРТ, наприклад, поперекового відділу – 210 $;
  • консультація стоматолога – 150 злотих;
  • пломбування зуба – залежно від складності вартує 300-450 злотих (масштабна реконструкція буде коштувати ще більше).

Не на всі послуги поширюється безплатне лікування в Польщі. Ціни на лікарські препарати високі, хоча для деяких діє державна програма з відшкодування вартості. Очікування візиту до державних профільних фахівців доволі тривале. Це основні причини того, що на медицину іноді доводиться витрачати вагому частину сімейного бюджету.

Ціни на продукти в Польщі: яку частину загальних витрат становить пункт «харчування»?

Тут усе залежить від звичок і фінансових можливостей. Витрати на харчування людини, яка звикла обідати в кафе чи ресторані, будуть на порядок вищими, ніж тієї, що готує сама з акційних продуктів.

Переселенцям з України варто морально налаштуватися на те, що ціни в польських супермаркетах вищі, ніж на батьківщині. Наприклад, ціни на продукти в Польщі такі, що на закупи для приготування борщу доведеться витратити удвічі більше, ніж в Україні. Але ж і зарплати тут вищі.

Вартість деяких позицій у супермаркетах:

  • кілограм курячого філе – 22 злотих;
  • хлібина – 4,5 зл.;
  • яловичина – приблизно 40 злотих/кілограм (порівняно з іншими країнами Євросоюзу, тут ціна на м’ясо найнижча).

Але є й гарна новина: великодній кошик у 2024 коштував менше, ніж у 2023 році.

Чи є випадки, коли ціни на продукти в Польщі нижчі, ніж в Україні? Звісно, є. Це, зокрема, шоколад, банани, апельсини й інші товари, які надходять до магазинів прямо від європейських постачальників.

Витрати на проїзд – важлива складова бюджету

Робота польського громадського транспорту чудово налагоджена:

  • автобуси та трамваї прибувають за розкладом;
  • широка мережа маршрутів;
  • продумані та зручні для пересадки транспортні вузли.

Той, хто користується спеціальними мобільними застосунками та розібрався зі системою квитків, може гарно зекономити. Тому для того, щоб не переплачувати за проїзд, варто докласти зусиль і вивчити загальні принципи ціноутворення в цій сфері.

Приблизна вартість квитка нетривалої дії:

  • до 20 хвилин для зони 1, 2 (для зручності великі міста поділені на зони) – 3,5 злотих;
  • 75 хвилин – 4,5 злотих;
  • добовий (зона 1) – 15 злотих;
  • добовий (зона 1, 2) – 24 злоті.

Деяким іноземцям потрібна власна автівка. Перед її придбанням треба обов’язково звернутися до фахівця, який правильно оформить угоду та пояснить обов’язки покупця. Ціни на авто в Польщі нижчі порівняно з українськими.

Отже, скільки потрібно грошей, щоб прожити місяць в Польщі – питання дуже індивідуальне. Загальна сума залежить від кількості осіб у родині, стану їхнього здоров’я, ставлення до розваг, наявності автомобіля та десятків інших чинників.

Про автора: Дмитро Коваленко

Dmytro

Як фінансовий експерт, я понад 10 років вивчаю ринок міжнародних грошових переказів та курси валют. Отримав освіту на факультеті міжнародної економіки Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана, де заклав міцну базу знань у сфері фінансів та міжнародної торгівлі. Моя мета — допомогти вам розібратися в складних питаннях, щоб ви могли обрати найбільш вигідні та надійні варіанти для грошових переказів.