Чехія – країна ЄС, в якій рівень зайнятості українців один з найвищих. Однак чинне законодавство, що регулює ринок праці у цій країні, має певні особливості. Незнання всіх тонкощів трудового кодексу Чехії та відсутність потрібної інформації може спричинити просто втрату часу і сил, а поставлена мета так і залишиться не досягнутою.
Ринок праці у Чехії та його переваги
Передусім варто поставити запитання, чому так багато трудових мігрантів прагнуть влаштуватися на роботу саме у Чехії. Гадаємо, що одним з головних чинників тут є оплата праці, яка має такі привабливі параметри:
- Мінімальна зарплата у Чехії становить з 1 січня 2025 року 18 900 крон.
- Усі працюючі українці тут соціально захищені, бо мають відпустки, оплату лікарняних тощо.
- Відсутність вимоги щодо обов’язкового знання чеської мови для отримання робочої візи, трудової або синьої карти. Звичайно роботодавець може самостійно висунути таку вимогу, виходячи зі специфіки робочого місця. Однак це ще раз свідчить про те, що без знання мови влаштуватися на роботу цілком можливо.
Для пошуку роботи в Чехії тим, хто має тимчасовий захист або візу толерантності, не потрібен дозвіл. Для українців, які приїхали до країни після початку російської агресії у 2022 році, функціонують спеціальні програми, наприклад «Режим Україна». Проте вони відрізняються від загальноприйнятих лише процедурою одержання документів. Однак є один нюанс: у жодному разі не подавайте заяву на статус біженця (Asylum), бо це обмежить вас не лише у пересуванні, а й в працевлаштуванні.
До речі, з 10 листопада цьогоріч Євросоюз запроваджує нову систему прикордонного контролю Entry/Exit System (EES), яка змінить правила в’їзду до країн ЄС всіх, хто не належить до громадян шенгенської зони, включаючи, крім безпосередньо країн ЄС, Норвегію, Ісландію, Ліхтенштейн і Швейцарію. Лише в Ірландії та на Кіпрі продовжать проставляти паспортні візи. Якщо стисло пояснити, то це нова автоматизована ІТ-система, що ґрунтується на біометричних даних подорожуючого і не передбачає штампів у паспорті.
Щодо того, де наразі відчувається найбільший дефіцит робочих рук у Чехії, фахівці національного центру зайнятості називають будівельну галузь, важку промисловість, ІТ-сектор, автомобілебудування, логістичні центри. З-поміж кваліфікованих професій найбільш необхідні інженери, медики, вчителі, професійні водії на дальні перевезення, наладчики обладнання, механіки, зварювальники, ливарі, спеціалісти з продажу у ритейлі. Однак робота в Чехії для українців 2025 без спеціальних навичок і знань також затребувана: чеські підприємства чекають на кухарів, офіціантів, продавців, охоронців, прибиральників та ін.
Насправді легше за все влаштуватися на роботу фахівцям ІТ-сектора – він інтернаціональний і зазвичай англомовний. Під час пандемії багато світових і чеських ІТ-компаній перейшли на дистанційну роботу, тому українці можуть працювати на міжнародні стартапи і софт-сегмент, просто перебуваючи у Чехії.
Крім того, наразі для вчителів і медиків з України розробляється спеціальна спрощена процедура для працевлаштування навіть без знання мови, яку можна буде вивчати вже працюючи або паралельно з пошуком роботи.
З чого почати, спитаєте ви? Насамперед необхідно скласти резюме чеською мовою. Варто визначитися, яку саме знайти роботу в Чехії ви прагнете. Але врахуйте, що для працевлаштування потрібно, аби у вас не було актуальної візи або посвідки на проживання в іншій країні ЄС. До того ж потрібна консульська легалізація таких документів, як трудова книжка, дипломи і сертифікати. Якщо у вас немає українського апостилю, потрібно робити присяжний переклад, тобто перекладач має право нотаріально посвідчувати переклад.
Де шукати роботу в Чехії
У Чехії для пошуку роботи доступні всі традиційні способи. Знайти роботу можна за допомогою:
- спеціалізованих сайтів, соціальних мереж, агрегаторів вакансій, сайтів державних органів, що функціонують на ринку праці, у тому числі реєстрів департаменту працевлаштування МВС Чехії;
- через знайомих, родичів, українську громаду Чехії;
- за допомогою розсилки своїх резюме безпосередньо в ті компанії, які вас цікавлять як роботодавці.
Звичайно більш успішним може виявитися пошук робочого місця із знанням чеської мови. Проте якщо ви ще не знаєте її, у вас є такі шляхи пошуку вакансій:
- зареєструватися на чеській державній біржі праці через Бюро праці;
- самостійно домовитися з роботодавцем або шукати через сайти для пошуку роботи в Чехії: Workania.eu, Jobs.cz, Prace.cz, Upcr.cz, Researchin.ca та ін.;
- взяти участь у заходах професійної спільноти, де можна поспілкуватися з багатьма роботодавцями.
Радимо вам насамперед скласти стратегію свого пошуку, аби не витрачати сили і час на зайві клопоти. Наприклад, алгоритм пошуку може бути таким:
- Визначтеся, яка саме робота вас цікавить – постійна чи сезонна.
- Виберіть вакансію, звертаючи увагу на ті з них, на які особливо не претендують місцеві жителі. Зазвичай це робочі місця без особливої кваліфікації і з невисокою зарплатою, але вони дають більше шансів для працевлаштування.
- Об’єктивно оцініть свої вміння і навички з погляду вибраної вакансії.
Майте на увазі, що на початку вашої роботи у Чехії вам доведеться понести певні витрати, наприклад для проїзду, харчування, оренди житла. Тому варто все порахувати і визначитися, що ви дійсно можете собі дозволити.
Якщо ви прийняли рішення шукати роботу через спеціалізовані агенції, спочатку перевірте їхню реєстрацію. Це можна зробити через чеський Центр зайнятості за назвою або ідентифікаційним номером (чеською IČO – identifikační číslo osoby). Це важливо, аби не натрапити на шахраїв або торговців «живим товаром». У разі достовірності агентства з ним потрібно підписати контракт, в якому є три сторони: потенційний працівник, агенція і роботодавець. При цьому агентство бере на себе обов’язок зареєструвати робітника у медичній страховій компанії та в управлінні соціального забезпечення, а також сплачувати відповідні внески.

Якщо ви хочете шукати роботу в Чехії без посередників, рекомендуємо звернути увагу на такі спеціалізовані сайти:
- Youcan.eu. Тут ви знайдете лише перевірених прямих роботодавців.
- Jobs.cz. На цьому порталі розміщують вакансії майже 80% чеських підприємців, а пошук можливий за такими параметрами, як компанія, галузь, професія, для випускників вишів.
- Upcr.cz – це база регіональних центрів зайнятості.
- Prace.cz являє собою справжню інтернет-біржу праці з понад 25 000 вакансій та корисними порадами для претендентів. Можна скористатися фільтрами за сферами діяльності, зарплатою.
- Profesia.cz. На цьому порталі варто створити резюме та підписатися на оновлення, які надходитимуть на електронну пошту.
Відповідно до наявної статистики найбільше іноземців влаштовуються на роботу в Чехії саме за трудовим договором. Покроково працівник має зробити такі дії:
- Крок перший: знайти вакансію у реєстрі департаменту працевлаштування МВС і за фільтрами обмежити пошук відповідно до власних параметрів, натиснувши опцію «Filtrovat». При цьому чим більше даних буде внесено, тим точнішим виявиться результат.
- Крок другий: після натиснення кнопки «Vyhledat» відкрити екран з вакансіями з конкретними описами робочих місць та номерами вакансій. Радимо вам звертати увагу на час, коли до вакансії востаннє вносилися зміни.
- Крок третій: контакт з роботодавцем, тобто складене раніше резюме відправляється вибраному підприємцю, а згодом з ним узгоджуються всі деталі.
Після цього починається етап документального оформлення працевлаштування. Тож знайти роботу без посередників за кордоном непросто, але реально. Головне – знати, чого прагнеш.
Як оформити працевлаштування
Ще раз уточнимо, що вимог для отримання роботи в Чехії для жінок або роботи в Чехії для чоловіків без знання мови немає. Проте це значно знижує можливість дістати кваліфіковану роботу.
Що робити після того, як ви знайшли роботу? Спочатку потрібно, аби вас внесли до реєстру на сайті департаменту працевлаштування МВС Чехії. Це має зробити роботодавець, який звертається за дозволом відкрити для вас вакансію. Але є нюанс: навіть якщо така вакансія відкрита, її можна зайняти лише у разі, якщо не вдасться знайти працівника-чеха або громадянина ЄС, або родича таких осіб. Саме від цього залежить швидкість оформлення робітника у Чехії. Тому для прискорення краще шукати роботу прямо в реєстрах, які існують окремо для кожної категорії претендента на роботу:
- дозвіл на працевлаштування + віза – для некваліфікованої роботи;
- трудова карта – для кваліфікованої роботи;
- синя карта – для висококваліфікованої роботи.
Потім потрібно обов’язково укласти договір з роботодавцем та заповнити заяву на трудову карту.

Крім того, зверніть увагу, що всі вакансії, знайдені у Чехії будь-якими іншими способами, крім реєстрів департаменту працевлаштування, після відповідних етапів повинні все ж таки опинитися у цих реєстрах. Без цього працевлаштування іноземця у Чехії неможливе.
Алгоритм оформлення на роботу за трудовою картою:
- Укладення трудового договору або декларації про наміри.
- Заповнення трудової карти після отримання договору на підпис і подачі всіх документів до посольства з попередньою реєстрацією.
- Після в’їзду до країни працівник стає на облік до Міністерства внутрішніх справ Чехії.
- Через певний час оформляється трудова карта.
Працівник після одержання трудової карти може ставати до роботи.
За програмою «Режим Україна» процедура оформлення на роботу має спрощений алгоритм:
- всі документи, крім заяви, оформлює і реєструє роботодавець, а заяву підписує сам працівник;
- документи передаються до відповідних державних служб;
- працівник отримує запрошення до консульства або візового центру, куди він має з’явитися з паспортом, фото і заявою.
Далі етапи аналогічні діям зі звичайною трудовою картою, яка видається на два роки і може бути подовжена ще на два. Однак слід пам’ятати, що при зміні роботи карту потрібно теж міняти.