Яка мінімальна і середня зарплата в Польщі у 2024 році?

мінімальна і середня зарплата в Польщі

Ще до початку повномасштабного вторгнення в різних галузях господарства Республіки Польща працювали понад 1,5 млн українців, а в навчальних закладах здобували освіту понад 50 тис. студентів з України. Звісно, протягом останніх років зі зрозумілих причин кількість наших земляків у цих категоріях значно збільшилася.

З’ясуймо, яка середня зарплата в Польщі, яка мінімальна оплата за годину, у яких регіонах країни можна заробити більше та що таке «нетто» та «брутто».

Особливості ринку праці та значення, яких може набувати зарплата в Польщі

Коли країна у 2004 році приєдналася до Європейського союзу, рівень безробіття в ній був найвищий порівняно з аналогічним показником для інших держав об’єднання. Наразі ситуація кардинально змінилася. Влітку цього року частка безробітних становила 4,9% від загальної кількості економічно активного працездатного населення. Це найнижчий показник за останні 20 років. Він є наслідком впливу багатьох, іноді навіть парадоксальних чинників. Річ у тім, що ускладнення економічної ситуації зазвичай призводить до підвищення рівня безробіття. А у випадку з Польщею кількість мешканців, які не працюють, навіть скоротилася.

Наразі найнижчий рівень безробіття у Великопольському воєводстві (2,9%), а найвищий – у східних регіонах, зокрема, в Підкарпатському воєводстві (8,4 %).

Основні чинники, через які поляки почали влаштовуватися на посади, на які раніше навіть не звертали уваги:

  • зростання інфляції та відсоткових ставок за іпотекою;
  • загальне подорожчання життя в країні.

Водночас зі зниженням рівня безробіття відбулося поступове підвищення заробітної плати в більшості галузей. Також збільшилася кількість підприємств.

Мінімальна заробітна плата в Польщі: яку суму нараховує компанія, а яку працівники отримують «чистими»?

Відповідно до рішення уряду, мінімальна зарплата в Польщі протягом 2024 року підвищувалася двічі: з 1 січня та з 1 липня. Її значення брутто та нетто наведені в таблиці нижче. Шукачі роботи в оголошеннях часто зустрічають ці терміни, і їм доводиться гуглити, що таке нетто, а що – брутто. Брутто – це загальна сума заробітної плати до того, як з неї відрахували податки й обов’язкові внески. Нетто – це гроші, які працівник буде отримувати «на руки».

Значення брутто та нетто:

Дата затвердження Мінімальна зарплата в Польщі (в злотих) брутто Мінімальна зарплата в Польщі (в злотих) нетто
1 січня 4 242 3 222
1 липня 4 300 3 262

Мінімальна оплата за годину (брутто) наразі складає 28,1 злотих. Якщо роботодавець платитиме менше, йому доведеться заплатити солідну суму штрафу. Кожен, хто влаштовується на роботу, має знати дану суму, а також те, що мінімалка не може містити доплати за:

  • особливі умови праці;
  • роботу в нічну зміну;
  • понаднормову роботу.

Ці й інші надбавки нараховуються окремо.

Звісно, вимушені переселенці й українці, які ще до лютого 2024 року працювали на польських підприємствах, намагаються знайти роботу, де оплата праці найбільш відповідає їхній кваліфікації. Їм потрібно утримувати свої родини, матеріально підтримувати близьких, які залишилися в скрутних умовах в Україні, та допомагати ЗСУ. Вони шукають найвигідніші способи переказів коштів в Україну. Щоб не переплачувати зайві комісії, вони намагаються зіставити умови, що пропонують Profee, Western Union, Wise та інші платіжні системи. З таким непростим вибором допоможе платформа Remitadvise. Порівняння різних сервісів міжнародних переказів – одна з її місій. Згідно з аналітикою платформи, «слабким місцем» Wise і Western Union є недостатня швидкість фінансових операцій, а деякі сервіси «грішать» невигідним курсом валют. Найбільше позитивних відгуків має Profee – надійний, оперативний і зручний спосіб переказати гроші в іншу країну.

Особливості оподаткування заробітної плати

З заробітної плати кожного офіційного співробітника польських підприємств та організацій вираховують:

  • податок на доходи фізичних осіб – відсоток залежить від розміру доходів і сімейного стану, визначається він за особливою шкалою;
  • обов’язкові внески на соціальне страхування, зокрема, медичне та соціальне – розподіляються між роботодавцем і працівником;
  • внески для формування фонду, з якого виплачують виплати безробітним.

Є також інші внески. Про механізм їх відрахування детально може проконсультувати податковий консультант.

Яка середня зарплата в Польщі?

Учителі та перукарі, працівники держапарату й айтівці, таксисти та працівники складу заробляють у різних воєводствах по-різному. Відповідно, їхні щомісячні бюджети відрізняються. Співробітники Центрального статистичного управління теж отримують зарплатню за сумлінно виконані обов’язки. Один з них полягає в тому, щоб визначати, яка середня зарплата в Польщі. У липні 2024 року її значення брутто складало близько 8,3 тис. злотих. Варто зазначити, що розміри червневої та липневої середніх заробітних плат відрізняються на користь липневої. Саме в липні працівникам нараховували:

  • квартальні та піврічні премії;
  • мотиваційні нагороди;
  • надбавки до окладів;
  • допомоги з нагоди виходу на заслужений відпочинок.

На розвиток польської промисловості впливають закордонні конкуренти, зокрема, підприємства Німеччини й кілька країн Азії. Наслідком цього впливу є деяке погіршення ситуації, але воно незначне завдяки достатній кількості місцевих робітників і тих, котрі переїхали останнім часом з України.

Середня зарплата в Польщі в найбільших містах

Мешканці кожної країни прагнуть матеріального та духовного комфорту: мати можливість навчатися та відпочивати, працювати в гідних умовах, отримувати достойну заробітну плату, бути вільними у виборі релігії та своїх життєвих пріоритетів, за потреби отримувати кваліфіковану медичну допомогу та користуватися правом на чисте та безпечне довкілля.

Аналіз статистичних звітів за рік, який минув, свідчить, що найбільшою була середня зарплата в Польщі в таких містах:

  1. Краків – 9,6 тис. злотих. Те, що у Кракові та Гданську зросли заробітки, пояснюється відкриттям у них масштабних бізнес-центрів для надання міжнародним корпораціям аутсорсингових послуг. Аналітики та розробники IT-технологій, що зайняті у цих центрах, отримують високі зарплати. Оскільки за кількістю мешканців Краків і Гданськ поступаються столиці, то середня зарплата в Польщі максимальна саме в цих містах.
  2. Варшава – 8,8 тис. злотих. Тут населення зайняте переважно у сфері послуг і промисловості (металообробка, машинобудування, заводи з виробництва хімікатів, парфумів, скла, текстилю).
  3. Гданськ – 8,7 тис. злотих. У місті на березі Балтійського моря достатньо вакансій, тут працює багато складів і заводів, зокрема, з виробництва яхт, пива, автозапчастин.

Варто вказати також, у якому місті зарплата в Польщі найнижча. Це Кельці, адміністративний центр Свентокшиського воєводства з населенням понад 200 000 мешканців. Місто теж є доволі розвиненим промисловим центром (тут є підприємства з виробництва підшипників, автозапчастин, обладнання для ТЕС), але за місяць працівники в середньому отримують лише 6,1 тис.

Значення 7 тис. злотих не перевищує середня зарплата в Польщі також у таких містах: Білосток (на північному сході), Гожув-Велькопольський (західна частина країни), Ополе (південний захід) та Любліні (на сході).

Вимушені переселенці з України, незалежно від того, яка в них заробітна плата в Польщі, мають приблизно однакові проблеми:

  • невизначеність із житлом – лише частина біженців має змогу самостійно орендувати житло, решта живуть у сім’ях поляків, хостелах, гуртожитках і колективних центрах;
  • фінансові зобов’язання, пов’язані з батьківщиною, – вони для різних потреб регулярно переказують гроші з Польщі в Україну;
  • складнощі з доступом до профільних лікарів – своєї черги треба чекати кілька тижнів, а іноді й місяців;
  • трудова експлуатація – часто зарплата в Польщі в біженців менша, ніж в українців, які переїхали до країни до повномасштабного вторгнення, іноді недобросовісні роботодавці змінюють умови трудового договору, не оплачують години, відпрацьовані понаднормово, нічого не роблять для покращення умов праці;
  • пошук додаткового доходу чи нового робочого місця, де була б більша зарплата, – в Польщі загалом вакансій багато, але будь-які зміни роботи пов’язані з певними ризиками.

Мінімальна зарплата в Польщі буде поступово підвищуватися й надалі. Але це позитивно вплине на фінансовий стан її мешканців лише в тому випадку, якщо інфляція не перевищить запланованого рівня.

Заробітна плата в Польщі у представників різних галузей

Уже зрозуміло, що в портових містах і великих промислових центрах погодинна мінімальна заробітна плата в Польщі вища, ніж на сільськогосподарських підприємствах та у віддалених регіонах. Тепер з’ясуємо, скільки отримують «на руки» представники різних професій:

  • Лікарі. Їхній щомісячний дохід залежить від багатьох чинників: спеціалізації, навантаження, регіону, типу медичного закладу (приватний чи державний). Середня лікарська зарплата в Польщі становить приблизно 1,5 тис. євро. Така гідна оплата стала наслідком загальної реформи системи охорони здоров’я.
  • Програмісти. Як і в інших країнах, мають найвищі доходи – в середньому 2 тис. € (або 8 000 злотих).
  • Представники робітничих професій. До 7 000 на місяць отримують оператори верстатів і столяри на виробництві яхт, 5 000 злотих – карщики на пивзаводі, 4 600 мають працівники на складі автозапчастин, 5-6 тис. – робочі на заводах з виготовлення м’ясної та рибної продукції.
  • Працівники банківської сфери можуть похвалитися високими доходами. 8 000 злотих отримують початківці, 15 000 і більше – досвідчені фахівці.
  • Топменеджери – автори бізнес-стратегій і лідери команд отримують за свої надздібності немало: 10 000-20 000 злотих на місяць. Ті, які працюють у міжнародних компаніях – до 30 тис.
  • Юристи. Деякі знавці права можуть отримувати 20-30 тис. злотих. Це значення залежить від спеціалізації (юристи загальної практики заробляють менше, ніж фахівці корпоративного права), досвіду та місця роботи.

Стосовно сфери послуг, яка активно розвивається, то тут заробітні плати поступово зростають. І, як і в інших галузях, залежать від рівня кваліфікації, населеного пункту та масштабу компанії.

Наслідком усіх подій на ринку праці (мінімальна зарплата в Польщі збільшується, є чимало великих і малих промислових і сільськогосподарських підприємств і, відповідно, вакансій) стало те, що багато іноземців приїздять сюди для навчання, працевлаштування та навіть відкриття власної справи.

Про автора: Дмитро Коваленко

Dmytro

Як фінансовий експерт, я понад 10 років вивчаю ринок міжнародних грошових переказів та курси валют. Отримав освіту на факультеті міжнародної економіки Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана, де заклав міцну базу знань у сфері фінансів та міжнародної торгівлі. Моя мета — допомогти вам розібратися в складних питаннях, щоб ви могли обрати найбільш вигідні та надійні варіанти для грошових переказів.