Зарплати в Німеччині у 2025 році

Зарплата в Німеччині

Трудове законодавство Німеччини має відмінності від чинного законодавства, що регулює ринок праці в Україні. Ключовою умовою для працевлаштування у цій країні є дозвіл на роботу, який видає відповідальне німецьке відомство – управління з питань реєстрації іноземців. Проте без посвідки на довгострокове проживання отримати роботу у Німеччині практично неможливо.

Німецька трудова система та її особливості для іноземців

Іноземці, у тому числі біженці, які прагнуть працювати у Німеччині, насамперед мають отримати титул резидента, аби мати у своїх документах позначку «Дозволено оплачувану роботу». Існують три варіанти отримання посвідки на проживання, для чого потрібно подати такі заяви:

  1. На так званий «тимчасовий захист» відповідно до статті 24 Директиви ЄС. Це дає право знаходження у Німеччині до двох років.
  2. Заява на отримання посвідки на проживання для роботи або навчання.
  3. Заява про надання притулку. Проте це зумовлює обов’язок проживання у центрі первинного прийому на обмеження на працевлаштування, тому насправді одержання такого статусу не рекомендовано для тих, хто прагне працювати.

Загалом у Німеччині чинними є такі закони, що регулюють ринок праці для іноземців:

  • Закон про перебування, що визначає категорії осіб, які можуть в’їжджати і перебувати у країні.
  • Закон про працевлаштування – регулює умови праці, включаючи мінімальну зарплату, режим роботи і відпустку.
  • Положення про зайнятість, яке встановлює правила у певних професіях і галузях економіки.
  • Закон про імміграцію кваліфікованих працівників.
  • Закон про визнання іноземних кваліфікацій, ним визнаються рівні кваліфікації і певні дипломи.
  • Рішення федеральних земель, кожна з яких має свої законодавчі акти щодо працевлаштування іноземців.

Основними джерелами інформації щодо німецького ринку праці для іноземців є Федеральне агентство з працевлаштування (https://www.arbeitsagentur.de/) та Федеральне міністерство праці і соціальних справ (https://www.bmas.de/).

Крім того, 27 червня цьогоріч у Німеччині набув чинності закон, який спрощує іноземцям отримання німецького паспорта практично за три роки, що має певні наслідки для його власника. Проте існує нюанс: задля натуралізації людина, яка захотіла мати ще одне громадянство, крім українського, наприклад, повинна змінити свій міграційний статус. Тобто якщо особа перебуває у Німеччині згідно із статтею 24 Директиви ЄС, то вона не матимете право на отримання німецького громадянства.

Робочий час у Німеччині

Структура робочого часу у країні передбачає:

  1. Повний робочий день, що означає роботу 40 годин на тиждень.
  2. Неповний робочий день, що передбачає менше 40 годин на тиждень, але при цьому працівник має отримати понад 538 євро на місяць. 
  3. Міні-робота, що є найнижчою формою зайнятості з оплатою 538 євро на місяць, або 12,41 євро на годину. Тільки-но заробіток перевищує ці рівні, це вже не є міні-роботою, що відразу позначається на такому аспекті, як сплата податку. Тобто працівники на міні-роботі сплачують лише внески на пенсійне страхування.

При цьому співробітник-іноземець соціально захищений і має право:

  • на медичне та пенсійне страхування (суму вираховують безпосередньо із зарплати); 
  • оплату понаднормових і нічних робіт, лікарняних; 
  • недільні і святкові бонуси.

Шукати роботу у Німеччині можна такими способами:

  • за допомогою спеціалізованих вебресурсів, через соціальні мережі або у газетах;
  • через Google за назвою міста, регіону або професії;
  • можна звернутися до агенції з пошуку роботи або біржі праці.

З жовтня 2023 року для українців зі статусом «тимчасовий захист» започатковано проєкт JobTurbo, який передбачає прискорене працевлаштування біженців. Ініціатива має кілька важливих переваг, які спричинили зміни у роботі центрів зайнятості:

  1. Українці відтоді мають можливість вивчати мову безпосередньо на робочому місці, без відвідування мовних курсів. І якщо раніше за набуття рівня В2 сплачували центри, тепер це обов’язок роботодавця.
  2. Вивчення мови також може відбуватися у часі паралельно з пошуком роботи.
  3. Наразі основною причиною відмови від роботи може стати лише стан здоров’я, а такі аспекти, як кваліфікація чи особисті побажання, втратили свою значимість.

Однак потрібно врахувати, що новий проєкт передбачає відвідування центру зайнятості для консультування кожні шість тижнів. Втім, навіть з рівнем А1 з німецької мови українці можуть знайти таку роботу у Німеччині:

  • Au Pair – гарний варіант для тих, хто має вік 18-26 років і любить дітей та хатні справи;
  • стартапи, оскільки значна їх кількість працює англійською мовою;
  • міжнародні компанії, де часто відкривають англомовні вакансії.

Однак у подальшому знання мови відкриє більшість перспектив, якщо ваша мета – налагодити гідне життя у Німеччині.

Мінімальна зарплата в Німеччині

Рівень законодавчо закріпленої мінімальної зарплати з 1 січня 2025 року становить 12,41 євро за годину. У деяких професій визначено свою мінімальну зарплату. Наприклад, зарплата медсестри в Німеччині дорівнює від 2800 до 3200 євро на місяць, зарплата вчителя в Німеччині сягає у початковій школі 4724 євро, у гімназіях – 5540 євро. Однак це зарплата до утримання податків і внесків (брутто). Чиста мінімальна зарплата (нетто) залежить від таких чинників, як податковий клас, сімейний стан, кількість дітей та ін.

Орієнтовно у 2025 році погодинна заробітна плата за галузями така:

  • педагоги – 18,58 євро на годину;
  • медсестри – 16,50 євро;
  • прибиральники – 13,50 євро;
  • майстри б’юті-індустрії – 14,50 євро.

Середня зарплата в Німеччині різниться залежно від галузі діяльності та регіону. Найменше у середньому отримують працівники кухні – їхній річний валовий дохід становить 23 454 євро. Професійний водій вже може заробити понад 30 000 євро на рік. На гідні зарплати можуть очікувати медики, які заробляють у середньому понад 155–300 тисяч на рік. Серед фахівців з гарним річним доходом – менеджери інвестиційний та по роботі з клієнтами, страховий аналітик та ін. Найкраще оплачується робота в ІТ-сфері, інженерії різного напряму, фінансах і страхуванні, маркетингу і PR-діяльності, журналістиці тощо.

Стосовно регіонів, то першість серед 16 федеральних земель Німеччини за показниками зарплати на рік тримають економічно важливі та розвинуті регіони Гессен, Баварія та Баден-Вюртемберг. До десятки лідерів належать також Північний Рейн-Вестфалія, Гамбург, Бремен, Рейнланд-Пфальц, Саар, Шлезвіг-Гольштейн, Нижня Саксонія. На сході Німеччини середні зарплати значно менші, проте вони компенсуються меншими витратами на проживання, у тому числі рівнем оренди за житло. 

Прожитковий мінімум в Німеччині для самотніх людей становить майже 956 євро на місяць, для подружжя ця сума сягає 1582 євро на місяць.

Мінімальна заробітна плата у Німеччині підвищиться наступного разу з 1 січня 2025 року – до 12,82 євро на годину.

Податки у Німеччині

Німецька податкова система чи не найскладніша в ЄС. Тут існують шість податкових класів, за якими визначають обсяг неоподатковуваної суми. Ключовий чинник, за яким визначається податковий клас, – сімейний стан, тому надто важливо вчасно повідомляти до податкової інспекції про всі зміни, що відбуваються у родині. Розглянемо детальніше всі шість класів, бо оподаткування безпосередньо впливає на рівень доходу, який отримує працівник протягом року.

До 1-го податкового класу належать:

  • неодружені, розлученні, вдови/вдівці (якщо з дати смерті пари минуло не менше двох років);
  • самотні люди, які ведуть господарство самостійно;
  • друга половина подружжя є нерезидентом Німеччини або мешкає не в ЄС.

Неоподатковуваний мінімум цього класу становить 9 408 євро. Платники 1-го податкового класу не повинні загалом сплачувати податок за підсумками року.

До 2-го податкового класу належать батьки, які виховують дитину самі та отримують відповідну допомогу. Діти мають проживати разом з такою особою. Неоподатковуваний рівень дорівнює таку саму суму, як і в першому податковому класі. Однак автоматично до цього переліку потрапити неможливо, потрібно подати заяву до інспекції.

Платники 3-го податкового класу сплачують приблизно 26%. До цього класу належать:

  • житель Німеччини, в якого друга половина не працює або належить до 5-го податкового класу;
  • вдова або вдівець, в яких друга половина померла не менше ніж рік тому.

Вимоги цього класу стосуються не лише офіційно одружених пар, а й тих, хто перебуває у цивільному шлюбі. Неоподатковуваний рівень становить 18 816 євро, а декларація подається подружжям спільно. Граничний термін подачі декларації – 31 червня. 

До 4-го класу платників податків належать:

  • подружжя з однаковим доходом, але вони обидва мають мешкати у Німеччині;
  • подружжя, які не обрали іншого. Їм присвоюється цей клас автоматично після того, як вони отримали посвідки на проживання.

Неоподатковуваний рівень у 4-му податковому класі становить 9 408 євро.

Категорії осіб, які належать до 5-го класу, мають неоподатковуваний рівень розміром 1568 євро на рік. До цього класу належать:

  • платник податків, чий партнер належить до 3-го податкового класу;
  • працюючі не тільки на одній роботі.

Такі подружжя теж подають спільну податкову декларацію.

До 6-го податкового класу належать ті, хто працюють більше ніж на двох роботах, а також мають додаткові джерела доходу. Тут неоподатковуваний рівень відсутній загалом: з основного доходу стягується податок за правилами, що діють для 1–5 податкових класів; з додаткових доходів – податок для 6-го класу. 

Українці, які приїхали до Німеччини через російське вторгнення в 2022 році, сплачують податки і внески за загальними правилами.

Податок на доходи населення зазвичай становить від 14% до 45%. Він стягується залежно від суми річного доходу і має прогресивну шкалу. Якщо людина займається комерційною діяльністю, на неї поширюється торговельний податок з базовою ставкою 3,5%. Однак кожний муніципалітет має право додавати до цієї ставки свої відсотки, що може підвищити її рівень до 15%. 

Крім того, дохід – це й прибуток від операцій з фінансовими інструментами, стосовно яких діє ставка 25% плюс внесок солідарності, який був частково скасований у 2021 році. 

Податок на додану вартість у Німеччині дорівнює зазвичай 19%. Існує ще й церковний податок у розмірі 2–3%. Його сплачують лише парафіяни офіційних церков. 

У Німеччині із зарплати також вираховують ще й страхові внески: на обов’язкове медичне страхування, довгострокового догляду, пенсійне, по безробіттю, від нещасного випадку та банкрутства.

Про автора: Дмитро Коваленко

Dmytro

Як фінансовий експерт, я понад 10 років вивчаю ринок міжнародних грошових переказів та курси валют. Отримав освіту на факультеті міжнародної економіки Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана, де заклав міцну базу знань у сфері фінансів та міжнародної торгівлі. Моя мета — допомогти вам розібратися в складних питаннях, щоб ви могли обрати найбільш вигідні та надійні варіанти для грошових переказів.