Традиції чеської освіти закладалися протягом століть. Один із найстаріших університетів Європи – Празький – був заснований ще на початку XIV ст. Тому не дивно, що й сучасне навчання в Чехії цікавить багатьох іноземців. Окрім якісної освіти, випускники чеських навчальних закладів отримують диплом міжнародного зразка, з яким відкриваються широкі перспективи з працевлаштування та стажування.
З’ясуймо, чи можливе навчання в Чехії після 9 класу для абітурієнтів з інших країн, які вузи Чехії для українців відкриті та які є варіанти вивчення чеської мови безкоштовно (адже володіння нею є однією з основних умов вступу до чеських закладів освіти).
Освіта в Чехії: від дошкільних закладів до технічних університетів
Як і в більшості європейських країн, навчання в Чехії складається з кількох етапів:
- Дошкільна освіта – здобувати її можна в дитячих садочках: приватних із високою оплатою, від 8 до 20 тис. крон на місяць, і державних – безплатних, але з украй обмеженою кількістю місць. Дошкільна освіта необов’язкова. Влітку більшість садочків не працює. Діток приймає лише кілька чергових закладів. Державні садки працюють до 17:00. Групи складаються з дітей різного віку, а заняття спрямовані переважно не на підготовку до школи, а на загальний розвиток дитини. Держава зобов’язує батьків стежити за тим, аби діти щороку проходили профілактичні огляди в медичних закладах.
- Початкова освіта є обов’язковою та двоступеневою. Перший ступінь – з 1 до 5 класу. Опановувати її програму діти починають із 6 років. Якщо дитина ще не готова до навчання, то з 7. Значну увагу на цьому етапі приділяють спорту, позакласній і гуртковій роботі. Другий ступінь – із 6 до 9 класу. Здібні учні на цьому етапі вступають до 8-річних гімназій – престижних закладів, після яких відкривається можливість вступу до вузів. Решта дітей залишається у звичайних школах. Вони матимуть можливість після закінчення 9 класу вступити до 4-річної гімназії та вже після неї здобути вищу освіту. Всі випускники 9-х класів складають іспити й отримують документ про здобуття неповної середньої освіти. Варто зазначити, що безкоштовна освіта в Чехії у всіх державних і муніципальних навчальних закладах. Діти вчаться з вересня до червня.
- Середня освіта в Чехії – та, яку учні отримують після 9-го класу. Заклади, де її можна здобути, подані в таблиці:
Спрямування | Навчальні заклади | Особливості навчання |
Загальноосвітнє | Гімназії | Для учнів, які гарно вчаться. Забезпечують ґрунтовні знання та можливість вступити до університету. За статистикою, 90% цю можливість використовують. Багато гімназій мають спеціалізацію. Є гуманітарні, технічні, природничі, з поглибленим вивченням іноземних мов. |
Спеціальне | Середні технічні школи, середні спеціальні школи й училища | Випускники отримують і атестат, і професію. |
80% чеської молоді зробили вибір на користь одночасного здобування професії та диплому про повну середню освіту.
- Вища освіта в Чехії не є обов’язковою. Багато чехів після коледжів влаштовуються на роботу, отримують стабільну зарплату та не планують продовжувати освіту в університетах або вищих школах. Ті, які вибрали шлях науки, спочатку здобувають ступінь бакалавра (у більшості ВНЗ навчання на бакалавраті триває 3-4 роки, в деяких 6-7), потім – магістра (протягом 2 років) і доктора наук (написання дисертації триває зазвичай 3-4 роки).
Програми навчання в Чехії для творчої молоді реалізовані в профільних художніх закладах і консерваторіях.
Середня освіта в Чехії для українців: особливості вступу та витрати
Навчання в Чехії після 9 класу доступне для іноземців. Їм доведеться подбати про нострифікацію документа про закінчення навчального закладу у своїй країні. Для цього потрібно:
- зібрати та передати до органу місцевого управління потрібні документи;
- сплатити адмінвнесок (приблизно 1 000 крон).
Рішення про нострифікацію буде готове через місяць.
Середня освіта в Чехії для українців особливо цікава, адже вона є чудовою базою для вступу до закладів вищої освіти. Випускник-українець чеського середнього навчального закладу матиме атестат, який нострифікації не потребує, та володітиме мовою на рівні, достатньому для сприйняття матеріалу у вузі. До того ж університетська програма навчання в Чехії базується на знаннях, отриманих в місцевих навчальних закладах. У студентів, які здобули середню освіту в Україні, через це можуть виникнути труднощі з навчанням.
На сайті seznamkol.eu є перелік середніх навчальних закладів. Можна скористатися фільтрами та виокремити ті, які пропонують бажані спеціальності (технічні, сільськогосподарські, педагогічні, медичні).
Варто зазначити, що безкоштовна освіта в Чехії доступна як для чехів, так і для іноземців. Це стосується всіх навчальних курсів і програм чеською мовою в державних навчальних закладах. Навчання англійською чи іншими мовами платне. Незалежно від типу закладу та мови викладання, проживання та навчання в Чехії пов’язане з такими витратами:
- страхові внески (у всіх, хто мешкає на території країни, має бути страховка – вона дає право на отримання в разі потреби безплатної медичної допомоги);
- оплата гуртожитку чи іншого житла;
- відшкодування вартості навчального приладдя та канцелярії.
Тобто без регулярних грошових переказів з батьківщини студент не обійдеться. Колись перш ніж відправити гроші за кордон, батькам доводилося в Мережі по черзі знаходити різні платіжні системи та зіставляти умови, які вони пропонують. Тепер цього можна не робити, адже є Remitadvise.com – спеціальна платформа для порівняння сервісів міжнародних грошових переказів. Вона унаочнює параметри та характеристики основних систем:
- Profee;
- Wise;
- Western Union;
- Paysend.
Щоб переконатися в тому, що вибір зроблено правильно, можна ще почитати відгуки про ці сервіси на trustpilot.com (про Profee більшість відгуків схвальні – з ним вдається переказувати гроші надійно та швидко).
Вивчення чеської мови безкоштовно: вигадка чи реальність?
Для комфорту в побуті та щоб була доступна безплатна освіта в Чехії, потрібно володіти чеською мовою. Один з варіантів вивчення чеської мови безкоштовно – зареєструватися на курси, які фінансує Європейський союз спільно з Міністерством праці Чеської республіки. Всі іноземці, незалежно від статусу, можуть після схвалення заявки двічі чи тричі на тиждень займатися з викладачем в Інституті іноземних мов у Празі.
Звісно, більшість цікавлять мовні онлай-заняття. Саме в такому форматі відбуваються уроки курсу «Перша допомога з вивчення чеської мови» від Міністерства внутрішніх справ Чехії. Завдяки йому можна самотужки на базовому рівні опанувати мову.
Ще в Празі є безплатні мовні курси для учнів базової школи (1-9 клас) і старших класів (14-18 років). Але кількість дітей у групах вкрай обмежена (набирають до 24 осіб).
В столиці багато мовних курсів, але більшість за свої послуги править чималі кошти.
Університети Чехії для українців
Вища освіта в Чехії – досягнення, яким її мешканці можуть пишатися. Свідченням її високого рівня є те, що до рейтингу «1 000 кращих вищих навчальних закладів ЄвропейськогоСоюзу» ввійшли аж 5 чеських вишів, і те, що 95% випускників влаштовуються на роботу в перші два роки після їх закінчення.
Однаково високий рівень підготовки забезпечують і державні, і приватні вузи Чехії. Для українців, як і для місцевих мешканців, доступне безкоштовне навчання чеською мовою, наприклад, у:
- Вищій школі економіки (Прага)
- Технічних університетах у Брно та Празі.
- Вищій художній школі Вацлава Голлара.
Важливо, що студентам для навчання створені оптимальні умови: оснащені всіма потрібними приладами та матеріалами лабораторії, кімнати для проведення дослідів, налагоджена інфраструктура, є можливості отримувати гранти та брати участь у різних програмах.
Вища освіта в Чехії: особливості вступу
Усього в Чехії понад 70 вишів: приблизно третина з них – державні, решта – приватні. Рівень освіти в них приблизно однаковий. До рейтингів кращих ВНЗ потрапляють і ті, й інші.
До чеських, так само як і до польських вищих навчальних закладів, мають право вступити абітурієнти, які склали випускний іспит (чеською він називається maturita). Навчання, яке пропонують університети Чехії для українців, чехів і студентів з інших країн, відбувається за Болонською системою.
Вступні іспити обов’язкові і для охочих навчатися безплатно чеською мовою, і для тих, хто навчатиметься іноземною мовою. Вступ на деякі спеціальності можливий без іспитів.
Окрім особистих документів, абітурієнти-іноземці мають надати:
- документ, який засвідчує здобуття повної середньої освіти, отриманий після закінчення 11 класу чи коледжу (якщо він був виданий у країні, яка не є членом Євросоюзу, його нострифікація обов’язкова);
- сертифікат, який засвідчує, що рівень володіння чеською не нижчий ніж B2.
Заняття в чеських ВНЗ починаються в серпні-вересні та тривають до червня.
Освіта в Чехії: гранти та стипендії
Є підрахунки, згідно з якими студенту з іншої країни, який навчається у столиці Чехії, на місяць потрібно щонайменше 400 €. Цієї суми вистачає на харчові продукти, транспорт, мобільний зв’язок і житло. Звісно, ці витрати покриваються переважно з батьківського бюджету через регулярні транскордонні перекази.
Щоб матеріально підтримати студентів, у Чехії запроваджені різні програми з виплати стипендій і грантів. Їх зазвичай фінансують:
- навчальні заклади – у кожному державному ВНЗ Чехії є різні види стипендій, зокрема, на соціальні можуть претендувати й українські студенти;
- компанії, котрі потребують висококваліфікованих фахівців у певних галузях – вони виплатами мотивують потенційних співробітників;
- фонди та громадські організації.
Багато студентів уже з першого курсу влаштовуються на роботу. Законодавством Чехії це дозволено – головне, щоб робочі години не збігалися з заняттями в навчальному закладі.
Отже, учням 9-х та 11-х класів українських шкіл варто серйозно розглянути варіант продовження навчання в чеських закладах середньої та вищої освіти. Заради можливостей, які відкривають вузи Чехії для українців, варто докласти всіх зусиль для гарних оцінок в атестаті та досконалого вивчення мови.