Чехія відома насамперед своїми замками, які ваблять туристів з усього світу (в країні площею 79 тис. кв. км їх понад 2,5 тис.) і заводами (переважно автомобілебудівними та металургійними). Саме тому більшість вакансій, котрі пропонує Чехія, пов’язані зі сферою послуг і зайнятістю на промислових об’єктах.
З’ясуймо, від яких чинників залежить зарплата в Чехії, яке її мінімальне значення та скільки в середньому отримують працівники на чеських підприємствах.
Інвестиції, зростання економіки та зарплата в Чехії
Чехія – країна унікальна. Виходу до моря не має, але до неї щороку приїздять мільйони туристів. Вона є членом Європейського союзу, проте чеська крона залишилася національною валютою. Чехи мало палять, а пива щороку випивають рекордні об’єми. Своїх природних ресурсів у країні обмаль, але її промисловість стабільно розвивається. Останнім фактом можна пояснити те, що середня заробітна плата в Чехії поступово підвищується.
Провідні галузі чеської промисловості:
- машинобудування – чехи пишаються тим, що майже всі в країні їздять на автомобілях «Шкода»;
- виробництво транспортного обладнання;
- металообробка;
- виробництво скла – скло є однією з візитівок країни, приблизно три століття майстри удосконалюють технології його виготовлення.
Чехія – індустріально-аграрна країна, лише 2/5 її території зайняті сільськогосподарськими об’єктами. Фінансово вагомішим є тваринництво. На угіддях вирощують переважно зернові, зокрема, пивоварний ячмінь. Середня зарплата в Чехії у працівників, зайнятих у сільському господарстві, нижча порівняно з тими, що зайняті у промисловості. Активно розвиваються також освітня галузь, медицина, туризм, IT-технології, харчова промисловість.
Практично всі з названих сфер є перспективними для інвестування. Це й не дивно, адже показники розвитку чеської економіки постійно зростають. Підприємства розвиваються, кількість вакансій збільшується. Але разом з тим багато чехів їдуть на заробітки до країн, де більша середня заробітна плата. В Чехії через це виникає дефіцит робочої сили. Щоб його перекрити, уряду довелося:
- Ухвалити програми для залучення працівників з інших країн.
- Спростити процедуру надання дозволу на прийняття на роботу іноземців.
Як до початку повномасштабного вторгнення, так і зараз це переважно мігранти з України.
Згідно з даними Бюро праці Чехії, рівень безробіття в країні один з найнижчих у Європейському Союзі. І місцеві, й іноземні робітники розуміють, що якщо не влаштовує зарплата в Чехії на заводі, потрібно шукати можливість перекваліфікуватися чи опановувати фах, із яким доходи зростуть.
Яка мінімальна зарплата в Чехії?
Один повний робочий тиждень складається з 40 відпрацьованих годин. Співробітник може домовитися з роботодавцем про неповну зайнятість – при цьому пропорційно знизиться й зарплата. В Чехії офіційно затверджена тривалість однієї зміни становить:
- 12 годин – для повнолітніх працівників;
- 8 годин – для неповнолітніх.
Зазвичай роботодавець складає графік робочих змін і за два дні до початку його дії ознайомлює з ним колектив.
Загалом вільних робочих місць на чеських заводах і фабриках вистачає. Місцеві мешканці неохоче влаштовуються на посади, де треба фізично працювати чи умови праці шкідливі для здоров’я, тож часто у трудових мігрантів є вибір різних вакансій. Багато з них не потребує спеціальної кваліфікації, досвіду та навіть знання мови. Звісно, на таких посадах заробітна плата нижча середньої.
З’ясуймо, яка мінімальна зарплата в Чехії – країні, що займає 20 місце у світі за якістю життя. Значне покращення умов проживання частково пояснюється тим, що мінімальна зарплата в Чехії кожного року (починаючи від 2013-го) збільшується приблизно на 10% (та й інфляція останні роки дещо знизилася). З 1 січня 2024 року значення мінімалки збільшилося відразу на 65 євро. Це максимальне зростання за весь названий період. Тепер мінімальна зарплата в Чехії становить 371 євро. Її торішнє й чинне значення в кронах подані в таблиці:
Мінімальна зарплата в Чехії | 2023 рік | З 1 січня 2024 року |
За місяць | 17 300 | 18 900 |
Погодинна | 103,8 | 112,5 |
Якщо порівняти, яка мінімальна зарплата в Чехії та в сусідніх країнах, то виявиться, що лише у Словаччині та Польщі мінімалка вища, а в болгарських, румунських, угорських і латвійських працівників мінімальний щомісячний дохід нижчий.
У таблиці вказана брутто-зарплата, тобто сума, з якої ще не здійснили відрахування:
- 15% – прибутковий податок;
- 6,5% – до пенсійного фонду;
- 2,3% – медичне страхування;
- 1,2% – страхування на випадок безробіття.
В офіційному трудовому договорі зазвичай вказують саме валову зарплату, з якої ще не відраховані податкові та соціальні внески.
Роботодавець не має права платити робітникам суму меншу, ніж мінімальна зарплата в Чехії. Це правило стосується як чехів, так і заробітчан з інших країн.
Особливості працевлаштування біженців з України та трудових мігрантів
У паспортах українців, які втікали від війни та перетнули державний кордон з Чехією, проставляли спеціальні штампи. З ними вимушені переселенці отримали тимчасовий захист і право на легальне працевлаштування. Особа, яка перед цим у будь-якій іншій країні отримувала прихисток, не може претендувати на тимчасовий захист у Чехії.
Частина переселенців намагаються прожити на соціальні виплати. Але більшість шукають роботу: моніторять, яка зарплата в Чехії та умови праці на різних підприємствах, намагаються знайти вакансії, для яких не є обов’язковим знання мови, чи інтенсивно вивчають чеську (фонетична схожість багатьох слів з українськими оманлива – насправді їхнє значення інше, іноді навіть протилежне). Муляр, автоелектрик, налагоджувач лінії на виробництві – приклади професій для кандидатів, які не розмовляють чеською мовою.
Багато іноземців знаходять роботу на підприємствах з виробництва товарів широкого вжитку чи запчастин до автомобілів. Зарплата в Чехії на заводі в низькокваліфікованих працівників коливається в межах 18-24 тис. крон. Часто завод надає робочим житло, робочий одяг і забезпечує харчуванням. Тому навіть така майже мінімальна зарплатня дозволяє накопичувати на якісь глобальні покупки чи переказувати гроші за кордон, аби підтримати рідних.
Іноді трапляється так, що роботодавець іноземцям офіційно нараховує лише частину зарплати. Для найманих працівників це вкрай невигідно з кількох причин:
- якщо вдасться залишитися в країні на постійне місце проживання, сума нарахованої пенсії залежатиме від рівня заробітної плати;
- для отримання наступного дозволу на проживання треба, щоб зарплата в Чехії була не нижчою, ніж мінімальна.
Потенційним працівникам чеських підприємств варто знати, що зарплата в Чехії виплачується один раз на місяць. Відповідно до цієї обставини їм доведеться планувати свої витрати: на оплату житла, комунальних послуг, на грошові перекази на батьківщину. Якщо раніше доводилося пересилати кошти за кордон першим-ліпшим способом, який запропонувала пошукова система, то сьогодні розроблено спеціальну платформу для зручного порівняння умов операцій – Remitadvise. За її допомогою можна проаналізувати різні сервіси міжнародних переказів – Profee, Wise, Western Union, PaySend – і порівняти їхні параметри:
- надійність;
- довіру клієнтів;
- сервіс і якість;
- комісії;
- курси валют, на яких ґрунтуються перекази;
- враження користувачів.
Найбільше відгуків із п’ятьма зірками на сайті trustpilot.com має сервіс Profee. Клієнти оцінили дві важливі переваги: з Profee відправник не сплачує зайвих комісій, а отримувач може розпоряджатися грошима вже через кілька хвилин після підтвердження відправлення.
Середня зарплата в Чехії, яку нараховують за місяць та у випадку погодинної оплати
100 тис. українців уже скористалися вільним доступом до чеського ринку праці та влаштувалися на її підприємства. Працівники, що підписали трудовий договір, мають законне право на:
- відпустку – після відпрацювання певного періоду;
- доплату за роботу в нічний і понаднормовий час, а також у вихідні;
- лікарняний – хворий звертається до медичного закладу, лікар виписує лікарняний, а підприємство зобов’язане його частково оплатити;
- лікарняний по догляду за хворою дитиною.
У трудовому договорі зазвичай зазначено, яка зарплата. В Чехії, як і в будь-якій іншій країні, працівники також мають виконувати обов’язки, прописані в договорі: не пропускати без поважних причин роботу, вчасно та в належному стані приходити на зміну (за вживання алкоголю можуть відразу звільнити).
Мінімальна та середня зарплата в Чехії – на дані суми зазвичай орієнтуються ті, хто шукає роботу. Бюро статистики вже повідомило, яка середня зарплата в Чехії у поточному 2024 році. Її значення майже вдвічі перевищує мінімальну та становить приблизно 42 тис. чеських крон. Це брутто-зарплата до відрахування податків і внесків. «Чистий» дохід, який у середньому отримують представники різних галузей, менший.
Для висококваліфікованих працівників, які приїхали з інших країн, особливо важливо, яка середня зарплата в Чехії. Коли вони претендують на довгострокову візу кваліфікованого працівника, є така вимога: у контракті має бути прописаний розмір заробітної плати, яка щонайменше в півтора раза перевищує середню зарплату у країні.
Середня зарплата в Чехії за годину
У країні є три системи оплати праці:
- акордна;
- акордно-преміальна;
- погодинна.
У робітничих вакансіях часто зазначають саме погодинну плату. Середня зарплата в Чехії за годину в поточному році становить 100-150 крон.
Хто та де в Чехії заробляє найбільше?
Зрозуміло, що кваліфікований робітник із досвідом роботи на великому виробництві неподалік від Праги заробляє більше, ніж юна пакувальниця товару в невеличкій мануфактурі на периферії. Роботодавці готові платити фахівцям різних галузей такі суми:
- від 100 000 до 200 000 крон – керівникам компаній і видатним менеджерам вищої ланки;
- 50 000-70 000 можуть заробляти юристи та програмісти – їхні зарплати очолюють подібні рейтинги в більшості країн;
- 90 000 – саме стільки може скласти дохід вузькопрофільного фахівця в системі охорони здоров’я (це понад 3,5 тис. €);
- 45-60 тис. – середня зарплата маркетологів, фінансових аналітиків, бухгалтерів;
- 40-50 тис. на місяць отримують інженери та логісти.
Менше заробляють будівельники (до 40 000), вчителі (до 35 000), молодший медичний персонал і некваліфіковані робітники (до 25 000).
Посадові оклади також залежать від регіону. Якщо у столиці та Брно середня заробітна плата 1 050-1 350 €, то в Карловарському краї лише 550-1 100 €, Южноморавському, Падубицькому, Оломоуцькому – 850-1 100 €.
Загалом останніми роками чітко простежується тенденція зростання середньої зарплатні у країні. Інфляція та здорожчання товарів хоч і впливають та рівень життя її мешканців, проте не зупиняють іноземців, які масово приїздять до країни та прагнуть працювати на її підприємствах.